Přešli jsme na nový e-shop, a nedokázali jsme převézt vaše současné účty. Proto vás velmi prosíme, abyste si vytvořili nové zákaznické účty. Děkujeme za vaši spolupráci.

Není SVÍČKA jako SVÍČKA aneb Jak se v tom vyznat

K výrobě svíček je zapotřebí vosk, knoty, vonné esence a k dozdobení kvítka květin. Doplněním krásného svícnu jen podpoříte příjemnou atmosféru. Navodíte si pohodu, klid a snění. Aby tato atmosféra byla dokonalá, je třeba si zjistit, z jakých materiálů je svíčka vyrobena a zda je vhodná k zapalování v uzavřených prostorách.

Proč tedy používáme sójový vosk a nepoužíváme nám všem známý parafín? 

Protože parafín je ropný produkt, je to jeho odpad, kal který zůstává na dně sudů, je zbaven zápachu a chemicky vybělen. Po zapálení svíčky z parafínu, se do ovzduší uvolňují toxické, těkavé látky, které mohou být karcinogenní. Parafínová svíčka může způsobovat alergie, astma. Mohou se vyskytnout u citlivých jedinců kožní problémy a problémy s dýchacím systémem.

Parafínové svíčky jsou běžně dostupné na našem trhu a skvělou cenu, ale za jakou cenu je používat, když tak ubližují zdraví. Když jsme začínali vyrábět naše svíčky, hledala jsem jinou alternativu vosku, parafín mi nikdy nevoněl a černý kouř a jemný zápach ropy při sfouknutí svíčky jsem v domácnosti mít nechtěla. 

A tak jsem zjišťovala dostupné varianty vosku na trhu, zdraví nezávadné a k přírodě šetrné. Výběr se zúžil na veganské alternativy vosku. Nejlépe nám vyšel vosk sójový v BIO kvalitě (je získáván z geneticky nemodifikované sóji).

Kvality sójového vosku a jeho výhody:

 • je šetrný k přírodě i lidem
 • je zdravotně nezávadný
 • neobsahuje žádné herbicidy, pesticidy, barviva, konzervační látky
 • je získáván z geneticky nemodifikované sóji
 • je nealergenní a nekarcinogenní
 • v přírodě biologicky odbouratelný
 • je veganský, neobsahuje žádné živočišné složky
 • hoří mnohem pomaleji než parafín (uvádí se až o 50%), svíčka vám déle vydrží
 • všechen vosk steče postupně po skleničce a vypálí se tak bezezbytku
 • esenciální olej se uvolňuje lépe do okolí, díky nižší teplotě tání
 • je neparfemovaný a barevně konzistentní (bílý až světle smetanový)

A jak je to s tím knotem. Proč používáme dřevěný a ne bavlněný?

Naše svíčky dáváme do ručně vyráběných, originálních dřevěných svícnů. Jsou vyrobeny z různých druhů dřeva (např. olše, dub, třešeň, borovice, ale i třeba z 200 let starého trámu). Prostě svícny mají příběh a když jsme našli na trhu dřevěný knot, byla to jasná volba. Ale také jsme si museli zvyknout na to jak s tímto knotem zacházet a jak o svíčku s dřevěným knotem pečovat, aby vám dělala jen samou radost, pohodu a navodila tu správnou klidnou atmosféru.

Knoty jsou ve formě tenkých plátků, osazujeme je do stojánků, proto vám na dně svíčky zůstane pár milimetrů vosku, kde se již nachází stojánek na knot. Dřevěné knoty po zapálení vydávají příjemný praskající zvuk, jako pálení dřeva v krbu. S tímto knotem si musíte trochu pohrát při jeho údržbě, ale pak se vám odvděčí  hořící (praskající) svíčka, která je laskavá ke všem vašim smyslům.

Při prvním zapálení dřevěného knotu se rychle vznítí a odhoří přebytečný kus dřevěného knotu, pak začne pomalu popraskávat, je možné, že u prvního zapálení vám knot uhasne, to není na závadu. Knot opět zapalte, buďte trpělivý, musí se rozehřát vosk kolem něj. Při dalším zapálení je potřeba ke vznícení více času (cca 20s), proto se vám to možná povede až na podruhé či na potřetí.

Doba rozhoření je závislá na průměru svíčky, použitém vosku, knotu a esenciálního oleje. Pohybuje se zhruba mezi 1,5 až 2,5 hodiny.

Na zapálení použijte místo sirek, které vám v ruce ihned vyhoří např. špejli nebo zapalovač, tak abyste mohli u knotu oheň podržet déle a povedlo se vám ho zapálit. Plamen u dřevěných knotů je spíše širší než vyšší, někdy s malým plamínkem, někdy jen tak popraskává a díky tomu se esenciální olej uvolňuje intenzivněji a vůně je čistá, přírodní, plná.

Dřevěné knoty jsou vyráběny ručně, jsou rozdílné šířky i hustoty dřeva. Mohou se lišit svým hořením, některé praskají více, některé méně, jiné mají plamínek větší či neznatelný.

Knoty nezastřihujte nůžkami, jsou náchylné k lámání. Odhořelou část knotu (černou) opatrně odlomte prsty, tak aby stále knot zůstával nad voskem. Pokud vám dřevěný knot během hoření uhasne a topí se v rozpuštěném vosku, nechte svíčku zatuhnout a poté odstaňte např.špejlí část ztuhlého vosku kolem knotu, tak aby se vytvořil prostor pro knot a svíčka vám šla zapálit.

Myslím, že špatná volba není ani s bavlněným knotem, ale my jsme si dřevěné knoty zamilovali, pro jejich typicky praskající hoření, pro jejich jednoduchost, krásu a čistotu dřeva.

Pokud se budete správně starat o svou svíčku a knot, prodloužíte tím její životnost a zážitek z ní. Kvalitní svíčka by neměla po vyhoření zanechat po stranách nádoby žádný vosk. Pokud ano, tak jen minimum.

Naše svíčka je z nejkvalitnějších surovin, ale vaše péče o ni je 50 % úspěchu, nepodceňujte ji. Přejeme vám příjemné chvíle s naší levandulovou svíčkou, která vám navodí pocit klidu, pohody a spokojenosti. Námi vyrobený levandulový esenciální olej navozuje příjemnou atmosféru, zklidnění. Levandule působí blahodárně proti stresu, bolestem hlavy, proti vysokému krevnímu tlaku.

 

Přejeme vám krásné dny z Levandulovny.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.