O nás

Levandulovna se zabývá ekologickým pěstováním květin, především levandule a jejím zpracováním.

Levandule je nenáročná na pěstování, ale vyniká svou vůní a léčivými účinky.

Právě proto ji zpracováváme do produktů – květinových vod, sirupů, solí do koupele, čajů, vonných paliček, vonných pytlíčků, polštářů a dalších výrobků.

Produkty jsou určeny všem, kteří preferují vše co voní po levanduli, přírodní kosmetiku, zdravý životní styl a květiny, vypěstované šetrně a s láskou u nás v Čechách.

Pro ty, kteří rádi podporují lokální pěstitele a jejich výrobu.

A to vše vytváříme s odpovědností ke krajině v níž žijeme a hospodaříme, a ke svým zaměstnancům.

Jsme environmentální sociální podnik v podhůří Jizerských hor.

Lidé z Levandulovny

 

Adél

Celý projekt Levandulovna vymyslela, napsala, noci probděla, sny si plnila a nyní realizuje svou cestu za levandulí, vymýšlí co by, kde by, jak a s čím, aby všem bylo dobře.

 

Josef

Celý projekt Levandulovna protrpěl bez teplé večeře, držel palce, chytal se za hlavu a nyní realizuje jako podpora pro zaměstnance a vedení týmu.

 

A holky levandulky…

Lůca, Janča, Lucka – tým, který všechny ty krásné produkty vyrábí, s úsměvem šije, ve snech a vůní levandule plní, etiketuje, vaří, destiluje. A hlavně na poli kolem levandulek běhá a šeptá jim do lístků ať krásně rostou a radost dělají.

No dřina je to veliká, ale voňavá a krásná.

…a jak to celé začalo

Na apríla roku 2017 jsme já, můj muž a dvě dcery opustili město a pořídili si starou zemědělskou usedlost v podhůří Jizerských hor, u řeky Smědé. Nedaleko Baziliky Navštívení Panny Marie v Hejnicích a osady Ferdinandov, v bývalém Lužci a nynější Raspenavě. Starou usedlost s duší. A k tomu velikou zahradu a velikou stodolu a ještě větší seník. Tam se to bude sušit. To jsem ještě netušila, že to bude levandule.

Jaro roku 2017 jsem si říkala, co na tak velké zahradě vysázím. Určitě nějakou tu zeleninu, květiny pro radost. Ale zahrada je stále obrovská, co zkusit založit pole. Ale čeho, brambor? Ne. Musí to být něco voňavého, oku lahodícího. A protože jsem prožila kus svého života ve Francii s vůní levandule ve vlasech, tak jsem si řekla, že na jaře zkusím vysázet tuto voňavou krásku. Půl roku jsem studovala druhy, pěstování, co a jak je třeba až jsem si ty, z mého pohledu, nejúžasnější druhy koupila.

Zahrada je orientovaná na jihozápad, má nadmořskou výšku asi 330 m, vane do ní teplý vzduch z žitavské pánve – podmínky pro pěstování levandule přímo ideální i v podhůří Jizerských hor.

Zorali jsme pole a za dva dny měli 400 minisazeniček v zemi. Rok jsem čekala jak to celé levandule zvládnou, projít zimou, mrazy, vedry i větry. Rok se s rokem sešel, levandule prospívaly. Za naší zahradou jsem pokukovala po krásné zvlněné louce a ta brzy rozšířila náš prostor pro další květiny.

Hektar louky byla výzva, a tak po mnoha probdělých nocích jsem připravila projekt Levandulovna. A světe div se, když se sny a vůle spojí, i zem se otřese a vesmír možnost otevře. A tak Vám mohu představit tento úžasný projekt.

 

Vše je vyrobeno ručně, vypěstováno v ČR v podhůří Jizerských hor. 

Náš podnik zastává aspekty cirkulární ekonomiky, ve kterém by i odpad měl být zdrojem. Vypěstujeme levanduli, po destilaci ji vysušíme, slisujeme do biomasy a v zimních měsících s ní budeme vytápět skleník. Filozofie našeho podniku je co nejvíce bezobalová, bezplastová. 

Výrobky nabízíme do bezobalových obchodů, do obchodů a kaváren které zastávají stejnou filozofii jako my.

Projekt Levandulovna byl podpořen MPSV z Operačního programu Zaměstnanost
pod registračním číslem: CZ.03.2.60/0.0/0.0/17_129/0014003